Artykuł „Qigong dla zdrowia na wiosnę” w nr 1/2015 kwartalnika „Art of beauty„.
„Nadchodzi wiosna, a wraz z nią w wielu parkach pojawią się grupy ludzi praktykujących starochińskie ćwiczenia zdrowotne znane jako Qigong. Czym są, dlaczego warto się nimi zainteresować i co mogą zmienić w naszym życiu?
Qigong (czyt.: czi kung) to mająca ponad 5 tysięcy lat praktyka i wiedza, będąca aktywną częścią składową medycyny chińskiej. Przez wieki była tajemnicą dobrego zdrowia i sprawności, młodego wyglądu, długowieczności oraz sztuk walki. Dostęp do niej miała elita czyli cesarski dwór, mnisi w klasztorach, medycy i inni wybrani. Praktyka Qigong jest jedną z najstarszych chińskich metod usprawniania przepływu energii w ciele. Ta starochińska gimnastyka zdrowotna obejmuje delikatne formy ruchowe, pracę z oddechem i ćwiczenia z wizualizacją. Zapis Qigong pochodzi z oryginalnej chińskiej transkrypcji i uznany jest jako międzynarodowy, choć w wielu źródłach możemy także spotkać Chi Kung.
Od kilkudziesięciu lat Qigong zaczął być znany na Zachodzie, a jego praktyka stała się dla ludzi ogromnym potencjałem w profilaktyce zdrowotnej, w powrocie do zdrowia i utrzymaniu wewnętrznej harmonii. W Polsce o ćwiczeniach Qigong pisał już prof. dr med. Zbigniew Garnuszewski, twórca polskiej szkoły akupunktury, a profesor Liu Zhongchun, mistrz Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong, 20 lat temu rozpoczął w Polsce naukę formy Qigong Lecący Żuraw.
Qi to energia życiowa, która przenika i ożywia wszystko na świecie. Sylaba Gong oznacza pracę, dyscyplinę, wytrwałe i celowe ćwiczenie. Qigong to praca, ćwiczenia nad energią życiową, którą możemy wykorzystać dla zdrowia, harmonii i równowagi wewnętrznej. Ćwiczenia te nie wymagają specjalnej sprawności fizycznej i mogą być praktykowane przez osoby w każdym wieku. Istnieje bardzo wiele form Qigong i każdy może wybrać odpowiednią dla siebie. Mogą to być bardzo proste i krótkie ćwiczenia lub skomplikowane i długie sekwencje. Niektóre z nich są powolne, inne zaś siłowe, energiczne i szybkie. Jedne formy służą podtrzymaniu zdrowia, leczeniu i profilaktyce zdrowotnej, inne można wykorzystywać do samoobrony. Często ruchy ćwiczących przypominają ruchy zwierząt, np. żurawia, tygrysa.
Medycyna chińska, której elementem jest Qigong postrzega człowieka jako jedność ciała, emocji, umysłu i ducha. Każdy z elementów powinien pozostawać w równowadze, bowiem zablokowanie lub zakłócenie przepływu Qi w kanałach energetycznych czyli meridianach powoduje stagnację w organiźmie. Dużą wagę przykłada się do emocji, które także mają wpływ na pracę meridianów i narządów wewnętrznych. Ich nierównowaga także powoduje blokady w przepływie energii, a z czasem może przyczynić się do osłabienia danego narządu, dolegliwości bólowych lub choroby.
Qigong poprzez systematyczną praktykę pozwala świadomie zrównoważyć i zharmonizować wnętrze człowieka. Systematycznie praktykowany powoduje wzmocnienie systemu energetycznego człowieka. Pomaga kontrolować przepływ energii w ciele, zapobiega powstawaniu zakłóceń w krążeniu Qi w meridianach oraz likwiduje już istniejące blokady. Pobudza zdolność organizmu do samoleczenia, wspomaga w uwalnianiu toksyn z organizmu. Wpływa korzystnie nie tylko na poprawę stanu psychofizycznego i powrót do zdrowia. Rozbiegane myśli wyciszają się w wyraźny sposób, a zewnętrzny świat nie powoduje już tak emocjonalnej huśtawki.
Przeprowadzane na całym świecie badania nad Qigong potwierdzają jego skuteczność w powrocie do zdrowia w wielu dolegliwościach i chorobach. Stwierdzono, że przyczynia się do usprawnienia kondycji fizycznej, wzmacnia mięśnie, stawy i ścięgna, a regularna praktyka może okazać się doskonałą rehabilitacją dla kręgosłupa. Dodatkowo Qigong poprawia sprawność umysłową, wycisza, równoważy emocje, co wykorzystuje się w ramach profilaktyki i redukcji stresu. Jest doskonały na widoczne odwrócenie spadku sprawności fizycznej w starszym wieku. Stosowany jest jako terapia niezależna lub wspomagająca przy leczeniu przewlekłych i opornych chorób. Dzięki Qigong zmniejsza się poziom oddziaływania wielu dolegliwości i chorób, a niektóre z nich zostają całkowicie wyeliminowane. Ćwiczenia Qigong promuje się między innymi poprzez edukację i organizację międzynarodowych konferencji zdrowia i długowieczności na całym świecie.
Od kilku lat w Polsce coraz więcej zwolenników mają formy Qigong proponowane przez Daisy Lee i Francesco Garripoli: Promienny Lotos – forma dla kobiet oraz Zhang Fu Gong znany jako Qigong oczyszczający narządy. Daisy Lee jest nauczycielem certyfikowanym przez Qigong National Association of America oraz członkiem zarządu International Qigong Science Association z siedzibą w Pekinie. Wiele lat studiowała sztuki walkim. in.: Shaolin Kung Fu, Shotokan Karate, Yang Style Tai Chi, Tai Mantis. Francesco Garripoli kilka lat mieszkał w Chinach intensywnie studiując sztuki walki i zasady tradycyjnej medycyny chińskiej, w tym akupunktury i Qigong. Jest pisarzem, producentem programów telewizyjnych. Wraz z Daisy Lee nagrali wiele filmów instruktażowych o Qigong. W ośrodku na Hawajach nauczają oraz wykorzystują Qigong jako metodę wzmacniającą organizm oraz wspomagającą tradycyjne leczenie.
Forma dla kobiet Promienny Lotos, znana na świecie jako Radiant Lotus Qigong to autorski systemem, który powstał po latach studiów Daisy Lee nad wieloma stylami Qigong. Łączy najważniejsze dla kobiet elementy z chińskiej, tybetańskiej i zachodniej koncepcji energii. Jest metodą na profilaktykę zdrowotną i utrzymanie zdrowia ciała, umysłu i ducha. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kobiet na całym świecie i zdobył bardzo duże uznanie dzięki pozytywnemu oddziaływaniu na organizm. Wykorzystuje ćwiczenia ruchowe, akupresurę, automasaż, wizualizację oraz pracą z dźwiękami (sześć tybetańskich sylab). Potężna moc wibracji każdego z dźwięków oddziaływuje na poszczególne narządy i układy, pomaga w uwolnieniu zablokowanych w ciele emocji. Bywa pomocna w rozbijaniu zastałego i zablokowanego Qi w ciele oraz odnawia równowagę kobiecych hormonów i ożywia je. Qigong Promienny Lotos pomaga poczuć wewnętrzną moc w posługiwaniu się głosem i wyrażaniu siebie. Pomaga uwolnić stare wzorce energetyczne, co sprzyja w powrocie do równowagi emocjonalnej, fizycznej harmonii i siły. Wspomaga pracę układu hormonalnego, immunologicznego, limfatycznego, trawiennego i stymuluje pracę narządów wewnętrznych. Wykazuje pozytywne działanie wspomagające przy redukcji zespołu napięcia przedmiesiączkowego, przy zaburzeniach równowagi hormonalnej, przy objawach menopauzy i wielu innych zaburzeniach. Polecany jest w bezsenności, napięciu i przemęczeniu, jako profilaktyka antystresowa i redukcja stresu.
Qigong oczyszczający narządy w języku chińskim mandaryńskim znany jest jako Zhang Fu Gong. Zapobiega tworzeniu się stagnacji w narządzie wewnętrznym oraz w polu energetycznym każdego z narządów. Jest przepiękną, subtelną formą pracy z Qi na poziomie ciała fizycznego, emocjonalnego, mentalnego. Po rozgrzewce i równoważeniu energii koncentruje się na energetycznym oczyszczaniu i wzmacnianiu płuc, wątroby, żołądka, jelit, nerek, pęcherzyka żółciowego, mózgu i układu nerwowego. Qigong oczyszczający narządy rozpoczyna i podtrzymuje proces oczyszczania organizmu z toksyn, przywraca równowagę energetyczną oraz pozwala zoptymalizować stan zdrowia i dobrego samopoczucia.
Praktyka Qigong jest dla każdego człowieka otwartą kartą dla systemu profilaktyki zdrowotnej, samouzdrawiania i samorozwoju. Każda z form to nie tylko delikatne ćwiczenia fizyczne, oddech i wizualizacja. To droga do życia w zdrowiu, harmonii i wewnętrznej równowadze. Zapraszam do wspólnych ćwiczeń nie tylko na wiosnę.
Magda A. Ratajczyk