STAROŻYTNE CHIŃSKIE ĆWICZENIA ZDROWOTNE QIGONG

Qigong

to znane od ponad 5 tys. lat starożytne chińskie zdrowotne ćwiczenia fizyczne, mentalne i oddechowe. To holistyczny system oczyszczająco – równoważący ciało i umysł. Dla Chińczyków to filozofia życia, system profilaktyki, powrotu do zdrowia i samorozwoju. To nauka, jak wykorzystać energię dla własnego zdrowia, harmonii i równowagi wewnętrznej. To tajemnica dobrego zdrowia, młodego wyglądu, długowieczności oraz sztuk walki. Qigong (czyt.: czi kung) jest dla ludzi Zachodu ogromnym potencjałem w profilaktyce zdrowotnej, terapiach wspomagających i rozwoju. Poza akupunkturą, ziołolecznictwem, akupresurą i refleksologią – Qigong jest elementem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Pobudza zdolność organizmu do samoleczenia, ma też na celu doprowadzić do wewnętrznej równowagi i harmonii przez efektywną redukcję stresu. Ćwiczenia Qigong wykorzystywane są w Chinach jako terapia niezależna lub wspomagająca przy leczeniu wielu opornych chorób. W  Pekinie funkcjonuje szpital onkologiczny, w którym z dużym powodzeniem terapeutycznym stosuje się terapie naturalne: akupunkturę, ziołolecznictwo, akupresurę, moksę, masaże oraz Qigong. Prowadzone od kilkudziesięciu lat badania medyczne nad skutecznością Qigong potwierdzają, że praktyka ta pomaga w radzeniu sobie ze stresem, przyczynia się do leczenia chronicznych chorób, usprawnia kondycję fizyczną, poprawia sprawność umysłową, zmniejsza poziom oddziaływania wielu chorób, a niektóre z nich pozwala całkowicie wyeliminować. Jest doskonały na widoczne odwrócenie spadku sprawności fizycznej w starszym wieku. Qigong to droga do życia w zdrowiu, harmonii i wewnętrznej równowadze.

Wpływ ćwiczeń Qigong na zdrowie

Systematyczne praktykowanie Qigong powoduje wzmocnienie systemu energetycznego człowieka. Pomaga kontrolować przepływ Qi/energii w ciele, zapobiega powstawaniu zakłóceń w krążeniu Qi w meridianach oraz likwiduje już istniejące blokady. Pobudza zdolność organizmu do samoleczenia, uwalniania toksyn z organizmu, ma też na celu doprowadzić do wewnętrznej równowagi i harmonii. Pomaga w radzeniu sobie ze stresem, przyczynia się do leczenia chronicznych chorób, usprawnia kondycję fizyczną, poprawia sprawność umysłową, zmniejsza poziom oddziaływania wielu chorób oraz niektóre z nich pozwala całkowicie wyeliminować. Jest doskonały na widoczne odwrócenie spadku sprawności fizycznej w starszym wieku.

Na całym świecie od wielu lat przeprowadzane są badania potwierdzające pozytywne oddziaływanie ćwiczeń Qigong na zdrowie. W USA w Kalifornii od ponad 20 lat działa Instytut Qigong, na którego stronie www.qigonginstitute.org można znaleźć szereg informacji na temat potwierdzonej skuteczności ćwiczeń Qigong dla zdrowia i terapii. Poniżej linki do innych wybranych stron dot. badań na temat zdrowotnego działania praktyki Qigong.  więcej

Istnieje bardzo wiele form Qigong

Poniżej zamieszczam informacje o wybranych formach

 

Qigong na oczyszczenie organów wewnętrznych i wzmocnienie – Zhang Fu Gong

To unikalna forma Qigong, która pozwala udrożnić meridiany energetyczne ciała i uwolnić zablokowaną w ciele energię. Zapobiega tworzeniu się stagnacji zarówno w narządach wewnętrznych, jak również w zewnętrznym polu energetycznym każdego z narządów. Równoważy i wycisza układ nerwowy. Potężna moc działania Qigongu Oczyszczającego rozpoczyna i podtrzymuje detoksykację organizmu bez konieczności brania suplementów. Oczyszcza narządy wewnętrzne wypłukując zgromadzone toksyny, przywraca ich równowagę energetyczną oraz pozwala zoptymalizować stan zdrowia i dobrego samopoczucia. Qigong Oczyszczający jest przepiękną, subtelną formą pracy z Qi na poziomie ciała fizycznego, emocjonalnego, mentalnego. Rozpoczyna się rozgrzewką i równoważeniem energii, a następnie koncentruje się na energetycznym oczyszczaniu i wzmacnianiu płuc, wątroby, żołądka, jelit, nerek, pęcherzyka żółciowego, mózgu i układu nerwowego.

Forma ta w języku chińskim mandaryńskim znana jest jako „Zhang Fu Gong”

Szkolenie certyfikacyjne dla instruktorów odbyło się w Łodzi w lipcu 2014 roku. Zostało przeprowadzone przez Daisy Lee i Francesco Garripoli

 

Wuji Hundun Qigong

Wu to nieskończoność/nicość,  Ji to skraj/osiągać, co można przetłumaczyć jako nieskończony bezkres, brak polaryzacji.   Hundun to chaos i otworzenie się na przepływ zastałej energii.

Forma Wuji Hundun Qigong była kultywowana i nauczana przez rodzinę Duanów od VIII wieku, gdy Duanowie służyli w straży pałacowej. Mistrz Duan Zhi Liang z Pekinu nauczył się jej od swojego dziadka, osobistego medyka cesarza w Zakazanym Mieście.  Mistrz Duan Zhi Liang


Francesco Garripoli otrzymał przekaz tej formy Qigong osobiście od Mistrza Duana Zhi Lianga,  a w czerwcu 2015 roku uczył tej formy na warsztatach w Warszawie. Forma składa się z 18 ćwiczeń, tj. 16 form wewnętrznych, ruchu otwierającego i ruchu zamykającego.   Pierwsze szkolenie certyfikacyjne formy Wuji Hundun odbyło się w Polsce w czerwcu 2018 roku.

Qigong Lecący Żuraw

Delikatne ruchy tego stylu przypominają płynne ruchy skrzydeł lecącego żurawia, który w symbolice chińskiej jest uosobieniem pokoju i długowieczności.  Współtwórcą tej formy jest profesor Liu Zhongchun, który ponad 20 lat temu rozpoczął nauczać Lecącego Żurawia w Polsce. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia. Na zdjęciu: z Mistrzem Liu Zhongchun, Szanghaj, 2009 r.                                


Ćwiczenia na powrót wiosny – Hui Chun Gong 

Te ćwiczenia będące chińską terapią ruchowo-oddechową nazywane są także Qigongem hormonalnym, gdyż bardzo skutecznie pobudzają samoregulację hormonów (trzustki, tarczycy, jajników, jąder, przysadki mózgowej, podwzgórza, nadnerczy). Dzięki systematycznej praktyce można osiągnąć długofalową poprawę samopoczucia i zdrowia. Ćwiczenia Hui Chun Gong wzbudzają energię i regulują jej przepływ.  Ta forma Qigong to niezwykle proste ćwiczenia, mogą je praktykować kobiety i mężczyźni w każdym wieku jako profilaktykę zdrowia lub jako terapię wspomagającą we wszystkich rodzajach dolegliwości. Przy wykonywaniu jednych ruchów odciążane są meridiany, co pozwala aby wydostała się z nich chorobotwórcza energia. Inne sekwencje ruchów służą do wprowadzenia do ciała leczniczej energii kosmicznej, co pozwala narządom z czasem  zregenerować się i wyzdrowieć. Forma ta szybko wyrównuje niedobory, pobudza cały układ meridianów w ciele, uwalnia od blokad i złogów, oczyszcza krew, odtruwa organizm z toksyn. Praktyka Hui Chun Gong reguluje funkcje  hormonów, wzmacnia narządy wewnętrzne, nadaje sylwetce  gibkość i lekkość, reguluje układ nerwowy, wycisza emocje. W trakcie ćwiczeń oddech uspokaja się, stawy stają się luźne, mięśnie odprężone, uwalniamy się od napięć i poprzez układ hormonalny oddziałujemy równoważąco na narządy i układy. więcej

 

P’aldangong

To starożytna forma Qigong, łącząca dynamiczne ćwiczenia ciała, oddechu, umysłu i energii. Wywodzi się z zestawu 64 ruchów zwanych Ba Gun dao liczących sobie co najmniej 6 tys. lat. P’aldangong reguluje pracę punktów akupunkturoiwych i meridianów. Uaktywnia wszystkie dwadzieścia kanały energetyczne ciała, równoważąc przepływ Qi. W doskonały sposób łagodnie i bezpiecznie rozciąga ciało, może być także doskonałą rozgrzewką przed praktykowaniem innych form Qigong. Ćwiczenia m.in. pobudzają układ odpornościowy, wzmacniają organizm, redukują stres, usuwają bóle i napięcia mięśniowe, znacznie podnoszą poziom energii i sił życiowych. To doskonały sposób na obudzenie wrodzonego potencjału samouzdrawiania organizmu dla osób w każdym wieku.

P’aldangong (tłum. z języka koreańskiego „Osiem aksamitnych ruchów”) jest sekwencją prostych i łagodnych ćwiczeń, których celem jest poprawa stanu zdrowia. Zostały one tak opracowane, aby wspomóc samopoczucie fizyczne, emocjonalne i duchowe dzięki przywróceniu zrównoważonego przepływu energii przez organizm.