CRANIO – SACRAL

W Polsce Terapia Czaszkowo – Krzyżowa została uznana przez  Narodowy Funduszu Zdrowia (NFZ) i jest umieszczona w rejestrze pod nazwą Terapia Kranio – Sakralna. Wiele lat temu otrzymała również akredytację  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i jest jedną z najnowszych metod pracy m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie.

Terapia czaszkowo krzyżowa została stworzona przez Johna Upledger’a z USA. Na zakłócenie pracy tego układu wpływa każda dysfunkcja układu nerwowego oraz mięśniowo- kostnego. Terapia polega na rozluźnieniu struktur wewnątrztkankowych poprzez delikatną mobilizację w obrębie m.in. kości krzyżowej, czaszki, kręgosłupa.  Napięcie tych struktur często bywa przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Regulacja tego systemu stanowi impuls dla przywrócenia naturalnych sił  wewnętrznych organizmu i powrotu do stanu równowagi, zwanego homeostazą.  W wyniku przeprowadzonego zabiegu następuje lepsze  odżywienie naszego mózgu i całego układu nerwowego. Wspomaga to także  lepsze funkcjonowanie układu nerwowego

Poprzez bardzo delikatny dotyk można zaobserwować nieprawidłowe napięcia tkanki w czaszce,  w kręgosłupie i oponie twardej, a także w całym ciele. Terapia polega na zrównoważeniu tych nieprawidłowych napięć, które pozostały w pamięci ciała. 

 

Do ważniejszych wskazań do terapii można zaliczyć:

  • dolegliwości kręgosłupa i stawów
  • bóle głowy i migreny, zapalenia zatok, uszu,nerw trójdzielny, napięcia
  • stany pourazowe (złamania, skręcenia, zwichnięcia), urazy powypadkowe
  • nerwobóle (rwa kulszowa, rwa ramienna itp.)
  • przewlekłe napięcie, traumy, stres, zaburzenia nastroju i przemęczenie, zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, nerwice, nadpobudliwość u dzieci i dorosłych
  • zaburzenia w pracy narządów wewnętrznych
  • obniżenie odporności, choroby przewlekłe